toksyny w mieszkaniu i odtruwające rośliny

wikimedia.org
Polypodium formosanum Cristatum

Organizm ludzki potrzebuje w ciągu doby od 20 do 30 litrów tlenu. Wykonując codziennie 22 tys. oddechów, oprócz powietrza pochłania również większość znajdujących się w nim szkodliwych substancji.

Trujące mieszkania

Nie zawsze jest to tylko kurz lub zanieczyszczenia pochodzące ze spalin samochodowych. Niebezpieczeństwo dla zdrowia kryją też nasze mieszkania - ściany, meble, tapety i wykładziny. Specjaliści mówią nawet o tzw. syndromie chorych budynków, który może wystąpić u osób długo przebywających w pomieszczeniach o złej wentylacji. Narzekają wówczas na bóle i zawroty głowy, podrażnienie oczu, nosa i gardła, suchy kaszel, przesuszenie skóry, nudności, trudności z koncentracją, zmęczenie i nadwrażliwość na zapachy. Objawy te ustępują po opuszczeniu budynku. Co ważne, nie chodzi tylko o pomieszczenia przemysłowe, gdzie jest dużo zanieczyszczeń, syndrom ten zdarza się często po prostu w domach, zwłaszcza w starym budownictwie - do budowy bloków z lat 70-tych stosowano często materiały zawierające toksyczne substancje (ksylen, toluen, smołowe papy itp.).

* Ksylen substancja, która znajduje się w środkach do impregnacji drewna i rozpuszczalnikach. Mogą go więc zawierać elementy drewniane (np. strop) oraz stare, 30- i 40-letnie okna. Ksylen może wywoływać znużenie, zawroty głowy, duszności i nudności, alergie i choroby dróg oddechowych.
* Formaldehyd jest bezbarwnym gazem o zapachu formaliny. Bywa stosowany w produkcji materiałów budowlanych i wykończeniowych, głównie prasowanych materiałów drewnopochodnych (np. pływa paździerzowo-wiórowa, sklejka). Występuje także w niektórych wykładzinach podłogowych, klejach, dymie papierosowym i benzynie. Badania wykazały, że różni ludzie w odmienny sposób reagują na tę substancję - to samo stężenie gazu w powietrzu u jednych może wywoływać niepożądane objawy (uczulenia, kaszel, chrypkę, podrażnienia nosa i oczu) nawet w stopniu ostrym, podczas gdy inne osoby wcale nie odczuwają jego działania.
* Trójchlorek etylu - można go spotkać w środkach do prania na sucho, farbach, lakierach, klejach i substancjach używanych w kserokopiarkach, niekorzystnie wpływa na funkcję myślenia, pogarsza pamięć i prowadzi do apatii.
* Benzen - drażni skórę i oczy, wywołuje zawroty i bóle głowy, utratę łaknienia, hamuje procesy myślenia, może powodować otępienie, a występuje w dymie papierosowym, włóknach syntetycznych i detergentach.

Świeże powietrze

Najprostszą rzeczą, jaką możemy zrobić, by utrzymać w domu zdrowe powietrze, jest częste wietrzenie mieszkania (absolutne minimum to kwadrans dziennie), nawet zimą - w ujemnych temperaturach łatwiej giną roztocza i chorobotwórcze mikroby. Problem powstaje wtedy, gdy ktoś z domowników jest uczulony na pyłki roślin lub mieszkamy w miejscu o dużym stopniu zanieczyszczenia powietrza (np. blisko szosy). W tym drugim przypadku dobrze jest mieć w domu rośliny, które będą przechwytywać choć część szkodliwych substancji.

Naturalna ochrona

Rośliny są wręcz niezbędne w mieszkaniu - nie tylko dają namiastkę przyrody w domu, ozdabiają wnętrza i nadają niepowtarzalny urok, ale też stwarzają mikroklimat, działają pozytywnie na nasze zdrowie, odtruwając otoczenie z toksyn, o jakich większość ludzi nawet nie wie. Ludzie hodujący rośliny znają ich zalety i doceniają znaczenie im przypisywane, ale może się zdarzyć, że nie będziemy mieli czasu się nimi zajmować. Wtedy lepiej kupić rośliny, które są łatwe w utrzymaniu, nie mają dużych wymagań, ale spełniają swoje zadanie i odtruwają nasze otoczenie. Przykładem takich roślin są:
Paprotki - wprowadzają do domu ciszę i spokój, szybko się rozrastają, ale wymagają dużo wilgoci, są na pierwszym miejscu pod względem pochłaniania toksyn, szczególnie formaldehydu.
Zielistka Sternberga - jest mało wymagająca, pochłania szkodliwe promieniowanie emitowane przez komputery.
Dracena - skutecznie pochłania trójchloroetylen, szybko rośnie, czasami osiągając nawet 3 metry.
Bluszcz pospolity - pochłania formaldehyd, jest łatwy w pielęgnacji i dobrze dostosowuje się do środowiska.


Źródło: fx4.pl